Ay Savaşçısı (Sailor Moon)
Ay Savaşçısı, Japonca adıyla Bishoujo Senshi Sailor Moon (美少女戦士セーラームーン), ünlü manga yaratıcısı Naoko Takeuchi'nin ilk olarak manga sonra anime şeklindeki eseridir.

Manga serisi 1991-1997 yıllarında "Nakayoshi" dergisinde yayınlanmıştır. Bu dönemde 52 bölüm 18 cilt şeklinde yayınlanmıştır. Manga serisi, Ay Savaşçısı'na dönüşerek Ay prensinin ve Efsanevi Gümüş kristalin ( 「幻 の 銀 水晶」 Maboroshi no Ginzuishō?) arayışına çıkan 14 yaşındaki Usagi Tsukino maceraları anlatır. Seri boyunca Ay Savaşçısı, Efsanevi Gümüş kristali korumak ve Güneş sistemini yok etmek isteyen düşmanları önlemek için görevlendirilmiş gezegen savaşçıları (セ ー ラ ー 戦 士 sera Senshi ?) takımına liderlik ediyor.

Toei Animation tarafından Manga serisinin 18 cildi baz alarak anime hazırlanmıştır. Anime Japonya'da 5 sezon olmak üzere 1992-1997 yılları arasında yayımlanmıştır. Ayrıca, manga serisi bazında 3 animasyon filmi, 3 kısa metrajlı anime, 1 televizyon yayını ve "Güzel Koruyucu Ay Savaşçısı" adlı dizi hazırlanmıştır. Anime hikâyesi 2014 yılından gösterilen "Ay Savaşçısı Kristal" animesi ile yeniden başlatılmıştır. Manga serisinden ilham alınarak hafif romanlar, kart oyunları, resimler, müzikaller, müzikler ve video oyunları da var. Manganın İngiliz versiyonunun Kuzey Amerika'da yayımlanması Kodansha Comics USA tarafından, Random House Australia tarafından lisanslı Avustralya ve Yeni Zelanda'da yayımlanmıştır. Animenin İngilizce dublajının Kuzey Amerika'da gösterilmesi Viz Media tarafından, Avustralya ve Yeni Zelanda'da gösterilmesi ise Madman Entertainment tarafından lisans hakkı elde etmiştir.

Yayımlandığı günden bugüne kadar Ay Savaşçısı serisinin hem anime, hem manga versiyonları büyük rağbet görmüş, bütün dünyada meşhur olmuştur. Manga serisinin şimdiye kadar 35 milyondan fazla kopyası satıldı, bu ise manganı dünyada en çok satılan shojo manga serisine dönüştürmüştür. Eleştirmenler seriyi kişileştirme, mizah ve sanatına göre olumlu görüşler vermişler. Serinin anime versiyonu Japonya animelerinden Batı dünyasını en çok etkilemiş olandır.

Sailor Moon'un Konusu

Hikâye 5 bölümden oluşmaktadır: "Karanlık Krallık", "Kara Ay", "Sonsuzluk", "Rüya" ve "Yıldızlar".

14 yaşındaki Japon kızı Usagi Tsukino yolda karşılaştığı ve dost olduğu Luna adındaki konuşan kara kedi sayesinde güçler kazanıyor ve Ay Savaşçısı'na dönüşür. Güneş sistemini düşmanlardan korumak ile görevlendiriliyor. Luna ve Usagi, Efsanevi Gümüş Kristali ve prensesi bulmak için gezegen savaşçıları takımını kurarlar. Günler geçtikçe Luna ve Usagi diğer gezegen savaşçılarını bulurlar: çalışkan ve akıllı Ami Mizuno Merkür Savaşçısı, rahibe gibi çalışan ve eğitim gören Rei Hino Mars Savaşçısı gibi, Usagi'nin okuduğu okula yeni geçen Makoto Kino Jüpiter Savaşçısı gibi uyanır. Venüs Savaşçısı gibi ayılan Minako Aino da partneri beyaz kedi Artemis ile takıma katılır. Ayrıca onlar Smokinli Şövalye gibi savaşan Mamoru Chiba ile rastlaşırlar. Smokinli Şövalye onlara zaman zaman yardımcı olur.

Hikayenin birinci bölümünde ("Karanlık Krallık") Gezegen savaşçıları Karanlık Krallık'a karşı savaşıyorlar. Kraliçe Beryl ve ekibi olan generaller (Kunzaite, Nephrite, Zoisite ve Jedaite), Kraliçe Metariya için Efsanevi Gümüş kristali ele geçirmek ve dünyayı fethetmek istiyorlar. Gezegen savaşçıları keşfediyorlar ki, onlar geçmiş yaşamlarında kadim Ay krallığı olan Gümüş Millenyumda yaşamışlardır. Karanlık Krallık. Ay Krallığı'na karşı savaş ilan etmiş ve Ay Krallığını yıkmıştırlar. Gümüş Millenyum kraliçesi Kraliçe Serenity, Efsanevi Gümüş Kristali kullanarak kediler yani Luna ve Artemis'i, Gezegen savaşçılarını, Prens Serenity'yi ve onun sevgilisi Prens Endymion'u gelecekte yeniden reenkarnasyon olmalarına ortam yaratmıştır. Takım öğrenir ki, Usagi Prenses Serenity'nin ve Mamoru da Prens Endymion'un reenkarnasyonudur. Generallerin de önceleri Endymion'un şövalyeleri olduğu, fakat Kraliçe Metariya tarafından zihinlerinin ele geçirildiği anlaşılmaktadır. Kraliçe Metariya ile son savaşta Minako onu öldürür, fakat gezegen savaşçıları kendi hayatlarını feda edirler. Ay Savaşçısı, Efsanevi Gümüş Kristali kullanarak onları yeniden dirilmiştir.

Hikayenin ikinci bölümünde ("Kara Ay") Usagi ve Mamoru'nun gelecekten gelen kızları Chibi Usa 30. yüzyıldan gelerek Efsanevi Gümüş kristali almak istiyor. Bu zaman gezegen savaşçıları Kara Ay ve Bilge Adam ile karşılaşırlar. Chibi Usa, gezegen savaşçılarını geleceğe yani 30. yüzyılın Kristal Tokyo'suna götürüyor. Burada Chibi Usa'nın annesi Yeni Kraliçe Serenity ve babası Kral Endymion hükümranlık sürüyor. Seyahatleri sırasında onlar Mekan-zaman kapısının koruyucusu Plüton Savaşçısı ile karşılaşırlar. Plüton Savaşçısı, zamanı durdurmak becerisi (bu güçten yararlanmak ölümle sonuçlandığında kendini bilerek kurban bildirdi) ile Kara Ay'ın lideri Prens Demande'nin tüm evreni yok etmesini engeller, fakat ölür. Sonda Chibi Usa Yeni Ay Savaşçısı gibi uyanır, Ay Savaşçısı'yla birlikte Bilge Adam'ın asıl siması olan Ölü Kabusu mahvediyor.

Hikayenin üçüncü bölümünde ("Sonsuzluk") Profesör Souichi Tomoe tarafından yaratılan Ölüm Avcıları'ndan bahsedilmektedir. Profesör Tomoe, Firavun 90 adlı varlığın Dünya gezegeni ile birleşmesi için yol arıyor. Onun kızı Hotaru Tomoe'nin vücuduna ise Bayan 9 adlı varlık girer. Bu varlık ise Firavun 90'ın geçmesi için kapı açmalıdır. Hikâyenin bu kısmında Güneş sistemini korumak ile görevlendirilmiş diğer gezegen savaşçılar yani Uranüs Savaşçısı gibi uyanan Haruka Tenou ve Neptün Savaşçısı gibi uyanan Michıru Kaioh ortaya çıkar. Plüton Savaşçısı'nın reenkarnasyonu olan fizik öğrencisi Setsuna Meioh da onlara katılır. Usagi Kutsal Kupa'yı elde ediyor ve Süper Ay Savaşçısı'na dönüşür. Kutsal Kupa'dan ve kristalden kullanarak Firavun 90'ı önlemeye çalışmaktır. Michiru, Haruka ve Setsuna'nın tehlikeli gördükleri Hotaru ise Satürn Savaşçısı olarak uyanır. Ölüm Müjdecisi Satürn Savaşçısı kendi gücü ile Firavun 90'ı Dünya'dan ayırır, Plüton Savaşçısı'na kendi gücüyle kapıyı kapatmasını emreder. Usagi, Prenses Serenity gibi kendi gücünü kullanarak gezegenin gücünü restore ediyor.

Hikâyenin dördüncü bölümünde ("Rüya") Ölü Ay Sirki'nin lideri Kraliçe Nehelenia kendini Gümüş Millenyum'un ve Dünya'nın "yasal yönetici"si ilan eder. Nehelenia, Dünya'da Altın Krallık'ın bulunduğu Elysion'u işgal ediyor, Helios'u ele geçiriyor ve yardımcılarına Efsanevi Gümüş Kristali ele geçirmeyi söyler. Prens Endymion yani Mamoru Ciba Altın Krallık'ın kutsal taşı olan Altın Kristali bulur. Mamoru ve gezegen savaşçıları Kutsal Kupa aracılığıyla güçlerini birleştirirler ve bu güç sayesinde Ay Savaşçısı Sonsuz Ay Savaşçısı'na çevrilir. Sonsuz Ay Savaşçısı Kraliçe Nehelenia'yı öldürür. Kraliçe Nehelenia'nın yardımcıları Amazon Dörtlüsü aslında Chibi Usa'nın koruyucuları olduklarını, ama zihinlerinin Nehelenia tarafından ele geçirildiğini öğrenirler.

Hikâyenin beşinci bölümünde ("Yıldızlar") Usagi ve arkadaşları okuldan mezun olurlar. Onlar yeni düşman yani sahte gezegen savaşçılarından oluşan Gölge Galaxia takımı ile karşılaşırlar. Takımın lideri Galaksi Savaşçısı asıl gezegen savaşçılarının gezegen kristallerini ele geçirmek, bununla galaksiyi ele geçirmek ve Kaos'u öldürmek istiyor. Mamoru ve gezegen savaşçılarının çoğunun ölümünden sonra Galaksi Savaşçısı onların gezegen kristallerini ele geçiriyor. Usagi, dostlarını yeniden hayata döndürmek için Galaksi kazanına seyahat ediyor. Kinmoku gezegeninden gelmiş Yıldız Işıkları Savaşçıları takımı, bu gezegenin yöneticisi Prenses Kakyuu ve uzak gelecekten gelen Ufaklık savaşçı ona yardım etmek isterler. Chibi Usa ve Asteroid Savaşçılar da onlara katılır. Birçok savaştan sonra Galaksi Savaşçısı ölür, Ufaklık savaşçı ise Kosmos Savaşçısı çevrilir. Ay Savaşçısı Efsanevi Gümüş Kristal aracılığıyla Kaos'u yok eder ve arkadaşlarını hayata döndürerek Dünya'ya döner. Hikâye Mamoru ve Usagi'nin 6 yıl sonra evlenmeleri ile sona erer.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu