Ay Savaşçısı (Sailor Moon)
Naoko Takeuchi (武内 直子, Takeuchi Naoko) Japon manga sanatçısıdır. 15 Mart 1967'de Kōfu, Yamanashi, Japonya'da doğmuştur. Naoko, tüm zamanların en popüler animelerinden Sailor Moon adlı eserin yazarı olarak ünlenmiştir.

Naoko Takeuchi, Sailor Moon için birçok ödül kazanmıştır. Bunlardan biri de 1993 yılında Sailor Moon için kazandığı 1993 Kodansha Manga Ödülüdür. Takeuchi, Yoshihio Togashi ile evlidir. Ayrıca Yu Yu Hakusho ve Hunter x Hunter'ın yazarıdır.

* * *

Takeuchi, 1967 yılında Kofu'da dünyaya geldi. Babası Kenji Takeuchi ve annesi Ikuko Takeuchi'dir. Ayrıca Naoko'nun bir de küçük erkek kardeşi bulunmaktadır. Adı Shingo. Naoko yakınlarına ait bu isimleri Sailor Moon için yarattığı karakterlerde kullanmıştır.

Takeuchi, Kofu Ichi Yüksek Okuluna gitmiş ve diktiği denizci üniformaları ile okulun astronomi ve manga kulüplerine katılmıştır. Yaşadığı bu deneyimler onun Sailor Moon'un konusunun şekillenmesinde etkili olmuştur. Sadece Sailor Moon değil, Love Call ve Rain Kiss eserlerinde de bu dönemden izlere rastlanır. Okulun manga kulübünde geçirdiği zamanlar manga çizeri olma konusunda onu isteklendirmiştir. Babası, onun profesyonel bir artist olacağına pek inanmıyordu. Kimya alanında bir üniversite okumasının ona çok daha faydalı olacağını düşünüyordu.

Takeuchi, Kyoritsu Üniversitesi'nin Eczacılık bölümünden lisanslı bir eczacı olarak mezun oldu. Yüksek lisans tezinin konusu "Ultrasona Bağlı Trombolitik Eylemlerin Artan Etkileri"ydi. Manga çizeri olmadan üniversitesinin yanındaki önce Shiba Daijingu Tapınağında miko olarak çalıştı. Hatta bu deneyimleri Sailor Moon'daki Rei Hino karakterinin şekillenmesinde etkili oldu.

Not: Şinto'da bir miko (巫女) bir tapınak bakiresi veya yardımcı bir rahibe demektir.

19 yaşındayken Kyoritsu Universitesinin Eczacılık bölümünden mezun oldu. Ardından Love Call isimli çalışmasını Kodansha dergisine göndererek manga endüstrisine giriş yaptı. Bu çalışması ile bu dalda ilk ödülünü kazandı. 1990 yıllarında Nakayoshi'de yayınlanan bilinen ilk manga serisi Maria adlı eserine kadar düzenli olarak küçük çalışmalar yaptı.

Maria adlı eserinden sonra 1990 - 1991 yılları arasında buz pateni konulu Cherry Project ile çalışmalarına evam etti. Bu projesine devam ederken uzay konulu ve kız savaşçılardan oluşan bir manga çizmek istedi. Editörü Fumio Osano savaşçıları denizci kıyafetiyle çizmesini önerdi. Bu içerik tek parça manga serisi Codename: Sailor V için kullanıldı. RunRun isimli dergide yayınlandı ve Toei Animation firması tarafından animeye çevrilmesi yönünde teklif geldi. Naoko, çalışmasını biraz daha geliştirerek farklı süper kahramanlar ekledi ve Sailor Moon'u yarattı.

Kasım 1991'de Nakayoshi, Sailor Moon mangasını yayınlamaya başladı ve bir anda oldukça popüler oldu. Bu başarı Takeuchi'nin 1991 - 1997 yılları arasında Sailor Moon üzerine yoğunlaşmasında etkili oldu. 1997 yılında RunRun dergisi Sailor Moon'u yayınlamayı durdurdu ve Sailor V anime uyarlamasını da iptal etti. Bu süreçte Sailor Moon'un animesi, live-action serisi, video oyunları ve ticari ürünleri çıktı.

Sailor Moon serisi sona erdiğinde Takeuchi PQ Angels adlı eseri Nakayoshi'de yayınladı. Bu çalışması ün kazandı ancak daha sonradan yayımcı Kodansha'nın 7 çizim sayfasını kaybettiğini duyurması üzerine iptal edildi. Takeuchi'ye göre bu çizimler kurtarılabilseydi bir anime uyarlaması yapılabilirdi.

Daha sonra kendine "Prenses Naoko Planlıyor" (PNP) adında bir çizim stüdyosu açtı. Sailor Moon başta olmak üzere sahip olduğu eserleri bu stüdyo aracılığı ile yönetti. Eşi ve aynı zamanda bir manga çizeri olan Yoshihiro Togashi'nin çalışmaları olan Level E ve Hunter x Hunter gibi eserler, Shin Kaguya Shima Densetsu için müzik eserleri, ve diğer projeler bu stüdyo aracılığı ile çıktı.

1997'den sonra PQ Angels'ın çizimlerini kaybeden Kodansha'dan ayrılarak Shueisha firması ile anlaşma yaptı. Ağustos 1998'de ABD'de San Diego Comic-Con'a katıldı ve burada üç gün kaldı. Aynı yıl Sailor Moon'un ilk boyama kitabı çıktı.

Kısa bir seri üzerine çalışırken HKazushi Hagiwara tarafından sunulan haftalık Shōnen Jump buluşmasında Yoshihiro Togashi ile tanıştı. Hunter X Hunter'in renklendirmesinde görev aldı. Bu süreçte çalıştığı dergi olan Shueisha'dan ayrıldı. Togashi ile birlikte Toki*Meca adlı kısa seriyi çıkardı.

1999 yılında Togashi ile Takeuchi evlendi. Bu evlilikten iki çocukları oldu.

Sözleşme gereği Kodansha'nın Sailor Moon üzerindeki lisansı son bulunca Takeuchi seriyi yayımlamaya ve geliştirmeye devam etti ve Sailor Moon ile ilgili yeni çeşitli materyaller çıkardı. Ayrıca Love Witch adlı bir manga çıkardı ancak sonradan bunu iptal etti. Sailor Moon ve Sailor V mangalarını yeniden çizmeye başladı. Diğer bir yandan Nakayoshi'de Toki*Meca'yı çizmeye devam etti.

2003 yılında Sailor Moon'u televizyon sektörü ile tanıştırdı. Pretty Guardian Sailor Moon adında bir çalışmaya başladı. 2004 yılında serinin bitmesiyle yeniden Toki*Meca ile ilgili çalışmasına devam etti. Oğlunun doğum gününe özel Oboo-nu- to Chiboo-nu- adında bir çocuk kitabı çıkardı. 2012 yılında yeni bir Sailor Moon anime uyarlaması çıkaracağını duyurdu. Yeni boyama kitabı serileri hazırladı. Çalışmalarına günümüzde de devam etmektedir.

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu