Ay Savaşçısı (Sailor Moon)
Sailor Moon, (Japonya'da Pretty Warrior, 美少女戦士, Bishōjo Senshi, Bishōjo Senshi Sērā Mūn olarak bilinir) 1992 yılında çıkmış süper kahraman konulu anime televizyon serisidir. Toei Animation tarafından super sentai (görev gücü, savaş birliği) türü bir yapımdır. Konusu 1991'den 1997'ye kadar Nakayoshi'de yayınlanan Naoko Takeuchi tarafından yazılan aynı başlıktaki mangaya dayanıyor. Dünya genelinde farklı anadillerde dublaj olarak yayınlanmıştır. Ülkemizde öncelikle ATV'de Sailor Moon (1996), ardından TRT'de 1998-2001 yılları arasında iki defa Ay Savaşçısı adıyla yayınlanmıştır.

Anime serisi Usagi Tsukino adında genç bir kızın maceralarını anlatır. Usagi, serinin başlangıcı itibariyle bir ortaokul öğrencisidir. Sonradan güzel savaşçı gücüne sahip olur. Onun görevi dünyayı kötü niyetli düşmanlardan, yaratıklardan korumaktır. Ayrıca anime Usagi'nin yaşamındaki değişiklikleri içerir. Animenin ilk başlangıcında Usagi biraz sorumsuz, tembel, sulugözlü ve korkaktır. Ancak zamanla sorumluluk sahibi bir savaşçı halini alacaktır.

Sailor Moon'un anime başarısı sonradan farklı yapımların da yapılmasını sağladı. 3 Film, 39 video oyunu ve müzikaller. Animenin yeni bir uyarlaması olan Sailor Moon Crystal, Temmuz 2014'te yayınlanmaya başladı.

Kategoriler:

Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Güvenlik Kodu